Close nav
close
British Longhair Kedi Tıraşı Nasıl Yapılır?

British Longhair Kedi Tıraşı Nasıl Yapılır?

British Longhair tıraşı ve bakımı pet kuaförlerde kolaylıkla yaptırılabilir. Sık ve uzun bir tüy yapısına sahip olan British Longhair kedilerin rutin aralıklarla bakıma ihtiyacı olur. Ev ortamı için ideal evcil hayvanlardan biri olan British Longhair cinsi kedilerin temel ihtiyaçlarından biri de tıraşlarıdır.

Tüy dökme mevsimlerinde alerjik bünyeler için oldukça zorlayıcı olan bu durumun çözümü için pet kuaförler bulunur. Uzun tüyleri ile bilinen British Longhair cinsi kediler, ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde tüy döker. Kedi tarağı yardımı ile taranıyor olsalar da sık ve uzun yapılı tüylerde zaman içinde keçeleşme ve karışma görünebilir. British Longhair kediler bu durumda rahatsız ve huzursuz olur.

British Longhair kediler iki şekilde tıraş edilebilir. Pet kuaförlerde uygulanan tıraş yöntemlerinden biri makine bir diğeri de makas ile olandır. Yöntemden ziyade kedinin rahatlatılması ve sakinleşmesi de önemlidir. British Longhair sahiplerine anestezi ile kedi tıraşı yapan yerler önerilmez. Ekipmanlarını doğru seçen, kedinin ruh halini de düşünen pet kuaför ekipleri ile çalışmak gerekir.

Tüy dökme mevsiminde rahatsız olmaya başlayan kediler için uygun bir kuaförden randevu alınmalıdır. Kedinin strese girmemesi ve sıkılmaması adına gezici pet kuaför ekipleri de tercih edilebilir. Böylelikle British Longhair kedi tıraş süreci daha rahat ve sorunsuz atlatılabilir. Sadece tıraş değil, yıkama ve rutin tırnak bakımı için de kuaförlerden yardım alınabilir.


British Longhair kedilerin tıraşı için gerekli ekipmanın doğru şekilde hazırlanması ve hijyenik olması da önemlidir. İşinde uzman olan kuaförler, anestezi ile sakinleştirme yöntemini pek tercih etmez. Kediyle iletişim kurmak, onun ruh halini de anlamak iyi bir pet kuaförün özelliğidir. Anestezinin zararlarını düşünerek British Longhair kedi tıraşında anestezisiz yöntemi tercih etmek gerekir.

British Longhair kedi tıraşı bazen uzun sürebilir. Bunun ilk sebebi kedinin makineye alıştırılma sürecidir. Kedi ile iletişim kurmak, sakinleşmesini sağlamak, onu makine sesine alıştırmak önemlidir. Tüm bu aşamalar sabırla takip edilirse sorun çıkmayacaktır. Rahatlayan ve bir sorun olmadığı mesajını alan British Longhair kedi, kolaylıkla tıraş olabilir.

Tıraş sırasında tüm ekipmanlar hazırsa işleme geçilir. Bir kişi kediyi nazikçe tutarken, diğer kişi tıraşa başlar. Ödül maması veya atıştırmalığı da kullanmak mümkündür. Özellikle British Longhair cinsi kediler, yemeğe ve atıştırmaya düşkündür. Kedilerin özelliklerini ve zaaflarını da bilmek rahat ve kolay bir tıraş sağlar.